Adam Bala

Twórca idei zorganizowania i dyrektor Międzynarodowego Festiwalu „Odkrywamy Paderewskiego” pomiędzy Lwowem a Warszawą Prezes Polsko-Ukraińskiej Fundacji imienia Ignacego Jana Paderewskiego.

Aktywny działacz na rzecz zbliżenia i wzmocnienia stosunków polsko-ukraińskich w zakresie edukacji, wymiany kulturalnej i współpracy samorządowej. Twórca idei budowy pomnika Ignacego Jana Paderewskiego w Łochowie, aktywny uczestnik i organizator koncertów z okazji Roku Paderewskiego 2011. Organizator wystawy w ramach Festiwalu Muzyki Współczesnej Kontrasty we Lwowie w 2011.

Twórca idei budowy pomnika Ignacego Jana Paderewskiego w Łochowie, aktywny uczestnik i organizator koncertów z okazji Roku Paderewskiego 2011 (członek Komitetu Organizacyjnego tych obchodów w Powiecie Węgrowskim) z wykorzystaniem muzyków z Filharmonii Lwowskiej. Aktywny uczestnik działań związanych z upamiętnianiem postaci Jana Ignacego Paderewskiego na Żytomierszczyźnie, autor tablicy pamiątkowej ufundowanej do Kościoła w Chmielniku (miejsca chrztu Ignacego Jana Paderewskiego).

Historyk, pedagog, działacz samorządowy i społeczny, menadżer i animator kultury.

Pomysłodawca i realizator cyklu wystaw artystycznych „W krainie Arachne” realizowanych wśród środowisk polonijnych na Litwie (Dom Kultury Polskiej w Wilnie), Ukrainie (Żytomierz -Biblioteka Wojewódzka, Czerniowce- Muzeum Malarstwa, Kamieniec Podolski- Muzeum Sztuki, Winnica, Muzeum Malarstwa oraz Lwów- Filharmonia), a także w Polsce (Warszawa- Łazienki Królewskie, Biblioteka Narodowa, Kraków- Zamek Królewski na Wawelu).

Urodzony w 1961 roku w Zawiszynie, Województwo Mazowieckie. Ukończył Wyższą Szkołę Humanistyczną w Pułtusku na wydziale historycznym.
Nagrodzony przez Radę Pamięci Walk i Męczeństwa srebrnym medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej.

Wiceprezes Fundacji Dzieci Dzieciom.

AdamBala_pryvitannia_2