Karol Radziwonowicz

Pianista urodził się w Warszawie. Naukę gry na fortepianie rozpoczął i przez wiele lat pogłębiał pod kierunkiem swojego ojca – pianisty i pedagoga – Henryka Radziwonowicza. W 1982 ukończył studia pianistyczne w klasie Barbary Muszyńskiej (dyplom z wyróżnieniem), które odbył w warszawskiej Akademii Muzycznej. W latach 1987-88, jako stypendysta Fundacji Fulbrighta, doskonalił swoje umiejętności w Indiana University School of Music w Bloomington pod kierunkiem Georgy Seboka.

Jest laureatem Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (1983). Uczestniczył także w następujących międzynarodowych konkursach pianistycznych: „Virtuosi di Musica per Pianoforte” w Usti nad Łabą , im. Bedřicha Smetany w Hradec Králové , im. Rina Sala Gallo w Monzy , im. Glenna Goulda w Toronoto i im. Giny Bachauer w Salt Lake City.

Prowadzi ożywioną działalność artystyczną w kraju i za granicą. Wielokrotnie brał udział w znaczących międzynarodowych festiwalach muzycznych, m.in. „Wratislavia Cantans”, „Warszawska Jesień”, Festiwal Chopinowski w Dusznikach Zdroju, Festiwal Lisztowski w Utrechcie, Festiwal Mozartowski w Warszawie, Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku, Festiwal Muzyczny „Musicora“ w Paryżu, Festival d’été de Quebec w Kanadzie, Paderewski Festival w Passo Robles w Kalifornii, Tokio International Music Festival, „Europalia“ w Hadze w Holandii, Festiwal „Kreml muzyczny“ w Moskwie.

Karol Radziwonowicz koncertował jako solista z wieloma znanymi orkiestrami symfonicznymi w Polsce i za granicą, w wielu krajach Europy, Północnej i Południowej Ameryki, Australii, Azji oraz Afryki. Współpracował z takimi dyrygentami jak Jerzy Maksymiuk, Witold Krzemieński, Kazimierz Kord, Krzysztof Missona, Jan Krenz, Wojciech Rajski, Antoni Wit, Pedro Ignacio Calderon. W 1992, podczas wizyty prezydenta Stanów Zjednoczonych Georga Busha w Polsce, wykonał na Zamku Królewskim w Warszawie specjalny recital dla Barbary Bush. W latach 1999-2000, z okazji obchodów Międzynarodowego Roku Chopinowskiego występował we Francji, w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Kolumbii, Urugwaju i Japonii (recitale z Konstantym Andrzejem Kulką).

Artysta posiada znaczący dorobek fonograficzny. Jako jedyny pianista na świecie nagrał dla wytwórni Selene Records i Le Chant du Monde wszystkie dzieła fortepianowe Ignacego Jana Paderewskiego. Nagranie to zostało wyróżnione nagrodą francuskich krytyków “Diapason”. Dla wytwórni Polskie Nagrania-Muza oraz Koch-Schwan Records nagrał również utwory Paderewskiego z towarzyszeniem orkiestry. Z okazji 13. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego wszystkie utwory na fortepian z orkiestrą w wersji kameralnej Fryderyka Chopina, wspólnie z kwintetem smyczkowym I Solisti di Varsavia. W polskiej wytwórni Selene Records ukazały się również płyty z utworami Juliusza Zarębskiego oraz z odkrytymi utworami Karola Mikulego – ucznia Fryderyka Chopina.

Karol Radziwonowicz prowadzi klasy mistrzowskie w Tokio, San Francisco, Hawanie, San Jose, Limie, Lubjanie, Krakowie, Wrocławiu i in. Od wielu lat jest też jurorem konkursów pianistycznych w kraju i za granicą.

Jest prezesem Międzynarodowego Towarzystwa Muzyki Polskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Warszawie.

radziwonowicz