Katarzyna Renes

Menadżer Polsko-Ukraińskiej Fundacji imienia Ignacego Jana Paderewskiego oraz główny menedżer Międzynarodowego Festiwalu „Odkrywamy Paderewskiego” we Lwowie.

Menadżer kultury, magister filologii polskiej, konsultantka i realizatorka wielu międzynarodowych przedsięwzięć kulturalnych, m.in. Wyszehradzkiej Akademii Zarządzania Kulturą (VACuM), programu stypendialnego Fundacji Genshagen dla twórców z Polski, Niemiec i Francji oraz szeregu programów na rzecz wzmocnienia stosunków pomiędzy Unią Europejską a krajami Partnerstwa Wschodniego w zakresie wymiany artystycznej.

Twórczyni idei i realizatorka projektów edukacyjnych dla dzieci m.in . “Hip hop, hejterom stop” oraz “Duży pies nie szczeka” – inicjatyw komediowo-muzycznych, skierowanych do młodzieży z małych miejscowości w całej Polsce.

Menadżer Festiwalu Kwadrofonik w Warszawie – wyjątkowego przedsięwzięcia, prezentującego muzykę współczesną w innowacyjnej odsłonie, którego pomysłodawcą i głównym organizatorem jest nagrodzony Paszportem Polityki Zespół Kwadrofonik, a współorganizatorem Program Drugi Polskiego Radia.

Katarzyna Renes na swoim koncie ma współpracę z licznymi organizacjami w kraju i w Europie, m.in. z Halmą- Europejską Siecią Centrów Literackich, gdzie, jako polski konsultant w 2011 r. odpowiadała za koordynację międzynarodowego projektu pt. „Listy do Miłosza”- wielkiego, międzynarodowego przedsięwzięcia literackiego, zorganizowanego z okazji 100. rocznicy urodzin w Czechach, Francji, na Litwie, w Niemczech, Polsce i Szwajcarii.

W 2012 r. wraz ze Stowarzyszeniem Willa Decjusza oraz Miastem Kraków była współodpowiedzialna za pobyt w Krakowie Kareema Amera , egipskiego pisarza, w ramach programu ICORN- Międzynarodowej Sieć Miast Pisarzy Uchodźców.

Katarzyna Renes jest redaktorem publikacji o tematyce kulturalnej, m.in. Listów do Miłosza (Briefe an Miłosz) [2011]- polsko-niemieckiego zbioru esejów współczesnych pisarzy na temat Rodzinnej Europy Czesława Miłosza oraz Borderless People [2011]– anglojęzycznej publikacji podsumowującej międzynarodową konferencję „Bezgraniczni Ludzie”, organizowaną przez Stowarzyszenie Willa Decjusza.

Od 2010 roku stale związana ze Stowarzyszeniem Willa Decjusza w Krakowie, gdzie zajmuje się koordynacją przedsięwzięć międzynarodowych.

Wiceprezes Fundacji RenesArt, realizującej przedsięwzięcia artystyczno-naukowe w Warszawie i na Mazurach (Nowe Guty).

Stypendystka Ministerstwa Kultury w 2015 roku (z ramienia Polsko-Ukraińskiej Fundacji imienia Ignacego Jana Paderewskiego), w ramach którego nawiązuje współpracę za amerykańskimi instytucjami kultury, m.in. Paderewski Paso Robles Festival w Californii, Kennedy Center w Waszyngtonie, Grant Park Music Festival w Chicago oraz The Sembrich w Bolton Landing (stan Nowy Jork).

Katarzyna_Renes