Sebastian Frankiewicz

Jest absolwentką warszawskiej Akademii Muzycznej, którą z wyróżnieniem ukończyła w klasie prof. Jerzego Artysza (2004). Na studiach była stypendystką Ministra Kultury.

Działalność koncertową rozpoczęła już w czasie studiów biorąc udział w wykonaniach dzieł oratoryjnych Bacha, Handla, Vivaldiego, Pergolesiego, Mozarta, Rossiniego, Moniuszki, Szymanowskiego, Mahlera.

Występowała u boku znakomitych artystów takich jak Michael Chance i Emma Kirkby.

Współpracowała z orkiestrami Filharmonii Białostockiej, Koszalińskiej, Świętokrzyskiej, Dolnośląskiej, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia „Amadeusz” pod dyrekcją A. Duczmal, Polską Orkiestrą Radiową, orkiestrą Sinfonia Varsovia, Concerto Avenna, Concerto Polacco, Sinfonia Viva, z zespołami Pirma Vista i I Solisti di Varsavia, Koncertową Orkiestrą Wojska Polskiego a także z Filharmonią im. R. Traugutta.

Występuje również w repertuarze kameralnym i pieśniarskim. Gościła na wielu festiwalach m. in. Letnim Festiwalu Kompozytorów Polskich i Festiwalu Pieśni Europejskiej w Warszawie, Dolnośląskim Fesiwalu Muzycznym a także na polskiej edycji międzynarodowego festiwalu La Folle Journee/Szalone Dni Muzyki. Ma w repertuarze pieśni Mozarta, Chopina, Moniuszki, Schumanna, Schuberta, Brahmsa, Paderewskiego, Mahlera, Musorgskiego, Ravela, Szymanowskiego, Schönberga, Berga.

W swoim dorobku posiada nagrania płytowe. W 2001 roku uczestniczyła w nagraniu monograficznym dzieł Stanisława Moryto wykonując „Rapsod na mezzosopran i orkiestrę”. W marcu 2005 roku wzięła udział w koncercie i nagraniu „Małej Mszy Uroczystej” G. Rossiniego u boku Janusza Olejniczaka. Rok 2006 zaowocował nagraniem Staub und Schatten sind wir… Miłosza Bembinowa. W roku 2007 nagrała płytę z Mszami S.Moryty, a w 2008 roku ukazała się jej pierwsza płyta solowa, na której znalazły się cztery cykle pieśni Stanisława Moryto (nominacja do nagrody Fryderyka). W 2011 roku brała udział w nagraniu płyty kolędowej w nowych aranżacjach Tomasza Radziwonowicza wraz z zespołem Sinfonia Viva wydanej przez Polskie Radio.

W repertuarze operowym debiutowała na scenie kameralnej Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie partią Filipiewny w „Eugeniuszu Onieginie” Czajkowskiego – studenckim przedstawieniu macierzystej uczelni (2001). Była także Cornelią w „Juliuszu Cezarze” Handla, Marceliną i Cherubinem w „Weselu Figara” Mozarta,  Volpinem w „Aptekarzu” Haydna,  Lolą w “Rycerskości wieśniaczej” Maschaniniego.

W 2004 roku została solistką Warszawskiej Opery Kameralnej. Ma tam w repertuarze partie w operach C. Monteverdiego – Amora i Damigelli w „Koronacji Poppei” oraz Melanto w „Powrocie Ulissesa do Ojczyzny”, operach Mozarta – jako Dorabella w „Cosi fan tutte” oraz Annio w „Łaskawości Tytusa”, występowała również jako Giulietta w „Il finto Stanislao” („Un giono di regno”) G. Verdiego, jako Karolka w „Jenufie” L. Janacka oraz Jona w “Prometeuszu” B. Matuszczak. W ubiegłym roku brała udział w prapremierze opery Leszka Możdżera „Kant” jako Pani Kant. Z zespołem Warszawskiej Opery Kameralnej występowała w teatrach w Szwajcarii, Hiszpanii i Japonii. Artystkę można było także oglądać w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, gdzie brała udział w realizacji Katii Kabanowej L.Janaćka w reżyserii Dawida Aldena, pod kierownictwem wybitnego dyrygenta Tomasa Hanusa (partia Fiokłuszy).

Gościła również w Operze Lwowskiej, gdzie w 2015 roku wystąpiła z recitalem pieśni I. J. Paderewskiego.

W czerwcu tego roku wystąpiła wraz z  Krzesimirem Dębskim i Orkiestrą Filharmonii Lwowskiej pod batutą Wolodymyra Syvokhipa w specjalnym koncercie pod patronatem Marszałka Senatu RP „W hołdzie Paderewskiemu” z okazji podjęcia uchwały rocznicowej w 75. rocznicę śmierci Ignacego Jana Paderewskiego przez Senat Rzeczpospolitej Polskiej.

We wrześniu tego roku artystkę można było usłyszeć na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień, gdzie wzięła udział w polskim prawykonaniu opery „La Malentendu” F. Panisello.

aneta-%d1%8dukaszewicz-jpg