Krzesimir Debski

Kompozytor, dyrygent, skrzypek jazzowy, aranżer i producent muzyczny.

Urodził sie w 1953 r w Wałbrzychu w rodzinie repatriantów z Wołynia.

Edukację muzyczną rozpocząl w wieku 6 lat. Liceum Muzyczne ukończył w klasie fortepianu (I Koncertem fortepianowym L. v. Beethovena) i skrzypiec (Koncert e-moll F. Mendelssohna) w 1972 r. Następnie studiował kompozycję w Poznańskiej Akademii Muzycznej u Andrzeja Koszewskiego oraz dyrygenturę u Witolda Krzemieńskiego. Ukończył kompzycję (utworem „Fantazja na organy i orkiestrę” w 1977). Śpiewał w „Poznańskich Madrygalistach „,grał, komponował i aranżował dla Orkiestry Polskiego Radia w Poznaniu, był muzykiem Kabaretu Tey (ponad 650 przedstawień),

a także zaczął uprawiać muzykę jazzową z zespołami Warsztat i Kwintetem K. Jonkisza oraz pisać piosenki popularne. Otrzymywał nagrody na festiwalach: Jazz nad Odrą, Nagrodę im. Komedy, Medal Młodej Sztuki. Nagrywał swoje pierwsze płyty. Zaczął też koncertować w Finlandii i Danii, a po pierwszym występie na Jazz Jamboree 80’ został po raz pierwszy  zaproszony przez słynnego promotora J. E. Berendta do udzialu w festiwalu New Jazz Meeting w Baden-Baden. Tam też nagrał pierwszą płytę w międzynarodowej, gwiazdorskiej obsadzie m. in z Wolfgangiem Daunerem, Didierem Lockwoodem, Trilokiem Gurtu i Charlie Mariano.

Jako lider jazzowego zespołu String Connection  oraz jako solista koncertował od roku 1980 w całej niemal Europie, a także w USA i Kanadzie (blisko 1000 koncertow również radiowych i telewizyjnych).

Jest laureatem I nagrody Światowego Konkursu Jazzowego w Hoeillart w Belgii (1983) oraz Nagrody im. St. Wyspiańskiego (1985).

W latach osiemdziesiątych, w ankietach magazynu „Jazz Forum” wielokrotnie zdobywał tytuł „Najlepszego Skrzypka”, „Najlepszego Kompozytora” oraz „Najlepszego Aranżera Roku” w Polsce i w Europie.

W roku 1985 znalazł się na liście dziesięciu najlepszych skrzypków jazzowych amerykańskiego pisma „Down Beat”.

Zdobył również wiele nagród w konkursach radiowych i płytowych. Grał z czołowymi muzykami jazzowymi w Polsce i na świecie . Uczestniczył w festiwalach w Reno (USA), Getxo (Hiszpania), Paryżu, Helsinkach, Montrealu, Konsbergu, Hamburgu, Baden-Baden, Budapeszcie, Leverkusen, Sibiu, Debreczynie, Bratysławie, Berlinie, Norymberdze, Hadze,  Pradze, Kopenhadze i Le Mans. Nagrał ponad 30 albumow ze swoimi kompozycjami dla wielu wytwórni płytowych. Jednocześnie pisał muzykę powazną i brał udział w różnych działaniach awangardowych, takich jak: teatr uliczny, happenningi i muzyka intuicyjna. Wtedy też zaczął otrzymywać pierwsze propozycje filmowe.

Od 1987 roku Krzesimir Dębski bedąc u szczytu swojej kariery jazzowej, poświęcił się głównie poważnej twórczości kompozytorskiej. Twórczość ta jest polistylistyczną próbą syntezy szeroko pojętej muzyki współczesnej. Skomponował ponad 120 utworów symfonicznych i kameralnych, m.in.: 2 symfonie, operę, 4 oratoria, utwory religijne, 11 koncertow instrumentalnych. Jego utwory były wykonywane na najpoważniejszych festiwalach muzycznych, poświęconych nie tylko muzyce współczesnej, takich jak: Luzern Festival czy Piano Spheres w Los Angeles, festiwale w Malmo, Brukseli i w Pasadenie, ale także w tak egzotycznych krajach jak Meksyk czy Indie. Wykonywali je wielcy wykonawcy, którzy nieczęsto dają się namówić na wykonawstwo nowej muzyki: Vadim Riepin, Jose Cura, Andrzej Dobber, Susan Svrcek, Daniel Stabrawa, Gilad Atzmon, „Cello Ensamble” Filharmoników Berlińskich oraz Solvguttene Chor z Oslo i wykonawca najnowszego Koncertu skrzypcowego nr 3 – Konstanty Andrzej Kulka.

Dębski jest laureatem wielu konkursów kompozytorskich, m.in.: konkursu z okazji 25. Festiwalu „Poznańska Wiosna Muzyczna” i nagrody Premiera za Twórczość dla Dzieci.

Wykładał na letnich kursach muzycznych, m.in. w: Ankarze, Darmstadt, San Diego, Los Angeles, Miami i w Vallenci (Kalifornia).

Tworzy również muzykę teatralną (ponad 40 premier), eksperymentalną i filmową. Skomponował muzykę do 100 filmów fabularnych  m.in.: Medium, Kingsajz, Ogniem i Mieczem, W Pustyni i w Puszczy, Tam i z Powrotem,  Stara Baśń, 1920 Bitwa Warszawska,

oraz seriali telewizyjnych (Klan, Złotopolscy, Na dobre i na złe, Czułość i Kłamstwa, Sfora, Na Wspólnej, Ranczo).

Muzyka do filmu „Young Magican” została nominowana do Kanadyjskiej Nagrody Filmowej Genie Award 88’. W roku 2000 Dębski otrzymał nagrodę „Fryderyk” w kategorii „Kompozytor Roku” oraz nagrodę Międzynarodowej Akademii Filmowej „Philip Award” za muzykę do filmu „Ogniem i Mieczem”. W 2001 r. na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Pyrgos (Grecja) otrzymał nagrodę za muzykę do filmu „W Pustyni i w Puszczy”. Muzyka do filmu „ Stara Baśń” została wyróżniona nagrodą czytelników czasopisma FILM „ Złota Kaczka 2003”.

W 2007 r. w USA serial TVP Andrzeja Maleszki „Magiczne drzewo” z muzyką Krzesimira Dębskiego otrzymał Emmy Award 2007 w kategorii filmów i programów dla dzieci.

W 2005 r. Krzesimir Dębski otrzymał zamówienie od hollywoodzkiej wytwórni LimeLight Films na skomponowanie nowej muzyki do 16 niemych filmów Charlie Chaplina z lat 1914-1917.

Podjął również działalność dyrygencką. Prowadził koncerty z udziałem takich międzynarodowych gwiazd jak: Jose Carreras, Jose Cura, Ewa Małas–Godlewska, Adam Makowicz, Canadian Brass, Vadim Riepin, J. L. Ponty, Mark O’Connor, Regina Carter, John Blake i Nigel Kennedy. Dyrygował  niemal wszystkimi orkiestrami polskimi na czele z Sinfonią Varsovią, Filharmonia Narodową i NOSPR, a także Irish BBC Orchestra, Moscow Symphony, Guadalahara Symphony Orchestra (Meksyk), Orchestra Teatro Municipal Rio de Janeiro, Cyprus National Orchestra, Leopolis Chamber Orchestra i Wind Orchestra Los Angeles oraz Sud-Wesfunk Orchester, Novi Sad Radio Orkiestra, Chile National Orquesta.

www.kdebski.pl