Marianna Humetska

Pianistka Marianna Humetska urodziła się we Lwowie.Otrzymała Dyplom Magistra Akademii Muzycznej we Lwowie, Dyplom z Wyróżnieniem Konserwatorium Moskiewskiego (prof. Viera Gornostajewa) i Dyplom Artystyczny Szkoły Glena Gulda z Konserwatorium Królewskiego w Toronto (prof. John Perry).
Solistka Obwodowej Filharmonii Lwowskiej i wykładowca katedry fortepianu w Narodowej Akademii Muzycznej we Lwowie. W 2012 roku Marianna Humetska została współautorem idei stworzenia Międzynarodowego Muzycznego Festiwalu „Odkrywamy Paderewskiego”, w jakim wystepuje w roli solistki oraz dyrektora artystycznego Festiwalu. Członek Międzynarodowej Kapituły Wyróżnienia „Paderewski”, uczestniczka Duo LesAMIS.
Pianistka otrzymała wiele wyróżnień i nagród, wśród nich: Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polski (2014), Dyplom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP „Gaude Polonia”(2013), nagroda “Galaxy” Kanadyjskiej Narodowej Kompanii Telewizji i Radia , nagroda Młodych Artystów “Debiut” w Montrealu, tytuł „Najlepszy młody muzyk roku” w dziedzinie muzyki klasycznej w Kanadzie (2004), dyplom CalgaryHonensCompetition (2003), Nagroda im. Marusi Jaworskiej Uniwersytetu Ottawskiego (2002), Imienne stypendium Prezydenta Ukrainy(1988), premia oraz specjalna nagroda Międzynarodowego Festiwalu „Wirtuozi 2000 roku” w Sankt Petersburgu (1993), premie na międzynarodowych konkursach dla młodych muzyków: im.P. Czajkowskiego (1992) oraz im.S. Diagilewa w Moskwie(1991), im.B. Dwarionasa w Wilnie (1989).
Marianna Humetska jest uczestniczką wielu miedzynarodowych projektów muzycznych: „Muzyka wokół nas” w CBC Radio 2 w Toronto, „Francuska wiosna na Ukrainie”, „Ekspresje i impresje”, „Muzyka i Wino”, „Wieczór Fantazji”, „Maraton Fortepianowy” w Filharmonii Lwowskiej. Programy koncertowe z zespołem LesAMIS: „MIŁOŚĆ: Niewinność, Pasja, Obsesja”, „Premiery rumuńskie”, „Les AMIS de Xenakis” a także inne projekty zabrzmiały na Ukrainie, w Kanadzie oraz podczas europejskich tournee zespołu. W roku 2014 w składzie Duo LesAMIS razem z kanadyjska skrzypaczką Lynn Kuo pianistka nagrała i prezentowałapłyte pod tytułem “LOVE”.
Na szczególną uwagę zasługują polsko-ukraińskie programy artystki: występy solistki w koncercie „Lwów dla Polonii i Polaków” w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, a także w Koncercie Dziękczynnym Polonii świata za kanonizację Ojca Świętego Jana Pawla II w Rzymie (2014). W ramach projektów związanych z postacią I.J. Paderewskiego prezentacja „Fantazji Polskiej” we Lwowie, Toronto, Warszawie, Rzeszowie, Żytomierzu, Chmielnickim. Udzial w cyklu koncertów z okazji Dnia Europy na Ukrainie, „Muzyka K. Szymanowskiego”, Dni Lwowa w Krakowie.
Pianistka grała na licznych festiwalach muzycznych w państwach Wschodniej i Zachodniej Europy, Kanadzie, USA i Japonii, wsród nich najważniejsze: „Wirtuozi”, „Kontrasty”, „Szymanowski Quartet and Friends” we Lwowie, „Music At The Institute” w Nowym Yorku i Chicago , Biennale Muzyczne w Zagrzebiu, „Chamber Music Sessions” i Music-Fest w Kijowie, Bach-Fest w Sumach, „Strawiński i Ukraina” w Łucku, „Timisoara Muzicala” w Rumunii, „Niagara Chamber Music” w Kanadzie, Kuhmo Festival w Finlandii, Rheingau Music Festival w Niemczech, Festiwal Tibora Wargi w Szwajcarii.
Twórcza współpraca łączy Mariannę z orkiestrami: Narodowa Orkiestra Symfoniczna Ukrainy, Londyńscy Soliści, Orkiestra Festiwalowa Centrum Sztuki Kanady, Canadian Symfonietta i Orkiestra Konserwatorium Królewskiego w Toronto, Thirteen Strings Orchestra in Ottawa, Rosyjska Orkiestra Narodowa, Filarmonica Banatul, Geminiani Orchestra, Rzeszowska Orkiestra Symfoniczna, Orkiestra Symfoniczna «INSO–LWÓW», Akademickie Symfoniczne Orkiestry Lwowskiej i Ługańskiej Filharmonii, Orkiestra Kameralna „Wirtuozi Lwowa” i in. Twórczymi partnerami w ostatnich latach byli: Jerzy Maksymiuk, Lynn Kuo, Anna Maria Jopek, Victoria Loukianetz, Rachel Mercer,Thomas Sanderling, Gary Kulesha, Simon Streatfield, Shauna Rolston, kwartety smyczkowe: Aviv, Tokai, Penderecki Quartet.

MH_3