Заходи Музею Незалежності

Вибачте, проте на разі текст доступний лише польською мовою.

 

W IV edycji Międzynarodowego Festiwalu „Odkrywamy Paderewskiego” we LwowieMuzeum Niepodległości w Warszawie zaprezentuje program, na który złożą się:

I. Prezentacja wystawy planszowej „Ignacy Jan Paderewski (1860-1941) – Polak, Europejczyk, Mąż stanu i Artysta” w dniu 12 listopada 2015 r. w Operze Lwowskiej.

Wystawa jest poświęcona życiu, twórczości i działalności politycznej tego Wielkiego Polaka. Szczególny nacisk został położony na udział Paderewskiego w Konferencji Pokojowej w Paryżu, gdzie walnie przyczynił się do odbudowy suwerennego Państwa Polskiego. Ponadto na tablicach poświęconych karierze artystycznej Paderewskiego zaprezentowano materiał ikonograficzny ilustrujący jego triumfy i liczne spotkania z wielkimi tego świata w takich krajach, jak USA, Wielka Brytania, Francja. Belgia, Włochy i Rosja. Obok znanych obiektów na wystawie pokazano także mało lub w ogóle nieznane, np. rolki z pierwszymi nagraniami muzyki w wykonaniu Mistrza z początku XX wieku oraz ostatnią płytę wydaną za jego życia przez firmę CBS.

 

II. Dodatkowo 12 listopada muzeum promować będzie swoje wydawnictwa. Wśród nich są m.in.: „Niepodległość i Pamięć”, „Cud nad Wisłą”, „Lekarze Pawiaka”, „Powrót Polski na mapę. Traktat wersalski 1919”, „Raczej zginąć, niż zdradzić sprawę” oraz katalogi wystaw „Epopeja legionowa”, Ignacy Jan Paderewski (1860-1941) – Polak, Europejczyk, Mąż stanu i Artysta”, „Święta Państwowe w plakacie ze zbiorów Muzeum Niepodległości”, a także intersujące albumy z serii „Skarby kultury i literatury polskiej”.

 

III. Projekcja dokumentalnego filmu pt. „Paderewski człowiek czynu sukcesu i sławy” w reż. Wiesława Dąbrowskiego prezentującego historię wielkiego polskiego patrioty, światowej sławy pianisty i kompozytora, męża stanu, dyplomaty, polityka i filantropa, dzięki któremu Polska odzyskała niepodległość po I wojnie światowej. Wyprodukowany przez  Fundację AVE ARTE film od kilku lat święci triumfy na całym świecie. W 2014 zdobył m.in. nagrodę za najlepszy dokumentalny film historyczny na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych DocMiami w Roca Baton na Florydzie, Srebrną Szablę w kategorii Najlepszy Film Historyczny na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych w Warszawie oraz Certificate of Merit w kategorii Nagrody Telewizyjne na 50. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Chicago. Film zostanie zaprezentowany w dniu 13 listopada br., o godzinie 10.00.

 

IV. Koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. T. Sygietyńskiego w dniu 13 listopada br. w Kościele Samborze o godzinie 18.00. W programie mistrzowskie wykonanie pieśni i tańców ludowych oraz narodowych.